Bitkisel Tedavi Uzmanı

Doğanın mucizesi tedavi edici bitkiler

 

altınbaşak otu

Altınbaşak (Solidago virgaurea)

Bitkisel tedavi yöntemlerinde sıklıkla başvurulan ve pek çok derde deva olan şifalı bitkilerin başında Altınbaşak otu gelmektedir. Şifalı bitkiler arasında kendisine en üst sıralarda yer bulan bu bitkimiz gerçek anlamda bir hazinedir ve biz insanların sağlığı için son derece faydalıdır.

Altınbaşak otu hakkında genel özelliklerinden bahsedecek olursak; öncelikli olarak yaz mevsiminin Ağustos ayında çiçeklenmeye başladığı zaman içerisinde bu bitkinin sapı orta bölümünden kesilir ve nemsiz bir alanda kurutulmaya bırakılır. Kurutma işlemi bitkiyi baş aşağı asarak gerçekleştirilir. İyice kuruduktan sonra ise saplarıyla beraberce ince ince kıyılır ve yine mümkün olduğunca ışıktan uzak, hava almayacak kaplarda saklanır.

En bilinen ve faydalı olan özellikleri arasında antiseptik özelliği gelmektedir. Peki, bu güzide bitkinin daha ne gibi yararları bulunmaktadır? Altınbaşak otu hakkında detaylı bilgi edinmek için gelin hep beraber yararlarına göz gezdirelim.

Altınbaşak otunun faydaları

 • Altınbaşak otu öncelikli olarak oldukça güçlü bir idrar artırıcı özelliğie sahiptir. Kişinin idrar yollarını açarak rahatlamasına yardımcı olur.
 • Bununla beraber bağırsaklarda meydana gelen gazı söktürücü ve antiseptik özelliği bulunmaktadır.
 • Altınbaşak otu yineçeşitli bağırsak hastalıklarında ve farklı sebeplerle meydana gelen kanamalarda kullanılmaktadır.
  Böbrek hastaları için ise oldukça şifalı bir bitki olduğu bilinmektedir. Böbrek ile ilgili tüm hastalıklarda son derece etkin ve etkilidir.
 • Bu bitkinin çiçekleri ve yaprakları tercihen çay olarak da hazırlanıp içilebilir. Gerçek anlamda kişiyi ferahlatıcı ve aynı zamanda rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Kişinin tüm gerginliğinden ve stresinden uzaklaşarak gevşemesine ve sinir sisteminin yatışmasına yardımcı olur.
 • Bedende bulunan fazla sudan kaynaklı doğan şişkinleri indirme ve vücuttan fazla suyu atabilme konusunda da son derece başarılıdır. Bu sebeple de böbrek hastalıklarında önemli rol üstlenir.
 • Kişinin stresten kaynaklı oluşan kalp çarpıntılarını sonlandırarak kalp ritmini düzene sokar.
 • Yüksek tansiyon hastaları için de son derece faydalıdır.
 • Romatizma ve varis gibi eklem hastalıkları için de son derece faydalıdır.
 • Mide hastalıklarında, özellikle mide sıvısını dengelemede de yine son derece faydalı ve şifalı bir bitki olarak karşımıza çıkar.

 

Etiketler: , , , ,

Categories: GENEL, Şifalı Bitkiler

Leave a Reply