free hit counter
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Bademcik dediğimiz, boğazımızın iç kısmında bulunan organlar vücudumuzun temel savunma araçlarından biridir. İnsan vücudunun dış ortamla en savunmasız şekilde buluştuğu yer olan ağız ve... Bademcik Şişmesi

bademcik şişmesi

Bademcik dediğimiz, boğazımızın iç kısmında bulunan organlar vücudumuzun temel savunma araçlarından biridir. İnsan vücudunun dış ortamla en savunmasız şekilde buluştuğu yer olan ağız ve mide arasında adeta bir karakol görevi üstlenen bu küçük kesecikler, bizleri birçok hastalığa yakalanmaktan kurtarmaktadır. Bademcik ismini de badem meyvesine benzeyen küçük yapısından alan bu organlar, boğazımızın iki yakasında karşılıklı şekilde dizilmiş halde bulunurlar.

Bağışıklık yani savunma sistemimizin bu denli önemli bir organı olan bademciklerimiz, tahmin edilebileceği üzere çok sık olarak hastalık yapıcı etkenlerle karşı karşıya kalmaktadır. Vücudumuza girmeye çalışan bakterilere karşı sürekli bir savunma halinde bulunan bu organlar, kimi zaman bu mücadelelerinde zor anlar da yaşamaktadır. Bu şekilde yoğun dış etkenlere maruz kaldıklarını ise bademcik şişmesi olarak adlandırılan durumdan anlayabilmekteyiz. Zira bu belirti, bademciklerin yoğun bir saldırıya karşı geliştirdiği tepki olarak değerlendirilebilir.

Bademcik şişmesi çoğu kez normal bir refleks gibi görünse de; aslında bademcikler için tehlikeli bir durumdur. Çünkü sürekli olarak şiş halde kalan bademcikler, bir süre sonra bağışıklık sisteminde yer almalarını sağlayan niteliklerini yitirecekler ve iltihaplanarak birer mikrop yuvası haline gelebileceklerdir. Bademcik şişmesi, bu şekilde ileride bademcik iltihabı gibi daha ciddi bir duruma neden olabilmektedir. Sürekli iltihaplanma halinde yukarıda belirttiğimiz durum ortaya çıkacak ve belki de bademcik ameliyatı vasıtasıyla bademciklerin alınması gündeme gelebilecektir. Çünkü iltihaplanmış olan bademcikler artık işlevlerini yitirdiklerinden ötürü vücudumuzu korumanın aksine iyice zarar veren birer yapıya dönüşeceklerdir. Bu nedenle, bademcik sağlığının korunması, şişmeleri halinde acilen tedavi uygulanması oldukça önemlidir.

Bademcik şişmesine ne iyi gelir konusunda ise evlerde kolaylıkla bulunabilecek olan şifalı bitkilerden bahsetmek yerinde olacaktır. Bademcik şişmesi bitkisel tedavi ile tedavi edilebilen, önlenebilen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden, bir takım şifalı bitkiler ile uygulanacak olan bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsetmek gerekir. Örneğin papatya çayı ve yaban mersini çayı içmek şişmiş olan bademciklerin normale döndürülmesi açısından etkili birer tedavi aracı olabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı şifalı bitkiler ile edilebilecek olan karışımların da boğaz kısmına haricen uygulanması suretiyle bademcik şişmesinin önüne geçilebilmektedir.

 

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir