Bitkisel Tedavi Uzmanı

Doğanın mucizesi tedavi edici bitkiler

göz enfeksiyonu

Göz Enfeksiyonu : Gözde kızarıklık, sulanma, batma ve ağrı şikayetleri ile kendini gösteren viral göz enfeksiyonları durumunda göz kapaklarında şişlik oluşturabilir.  Bu enfeksiyona virüs, bakteri veya alerji neden olabilir. Yaklaşık bir hafta kuluçka süresi olan göz enfeksiyonu kendini göstermeye başladıktan sonra 10 ila 20 gün arası sürebilir.  Göz enfeksiyonu önce bir gözde başlar daha sonra diğerine de geçer.

Göz enfeksiyonu nasıl oluşur?

Bulaşıcı olan göz enfeksiyonu, ortak kullanılan havlu, mendil, makyaj malzemesi, gözlük, yastık gibi eşyalara temas yolu ile bulaşabilmektedir. Tokalaşma, sarılma, yüzme havuzları, toplu taşıma araçlarında seyahat sırasında hasta olan kişilerin ellerinden başkalarına bulaşabilmektedir. Bütün bu olasılıklar ile beraber hava yolu ile de bulaşabilen göz enfeksiyonu bu hastalığı taşıyan birinin geçtiği ortamda havaya karışan mikrobun havada kaldığı süre içerisinde aynı noktadan geçen başka kişilere de geçebilmektedir. Kimi zaman alerjik durumlar ile de oluşabilen göz enfeksiyonu, rüzgarlı hava, toz, duman, darbe, elle sürekli temas ve ovuşturma gibi etkenler ile de oluşabilmektedir.

Göz enfeksiyonu belirtileri

  • Gözde kızarıklık ve kanlanma,
  • Gözde sulanma
  • Bulanık görme, ışığa bakmakta güçlük
  • Göz kapaklarında şişkinlik,
  • Gözde kaşıntı ve yanma hissi
  • Göz boyutunda belirgin şekilde daralma

Göz enfeksiyonu bitkisel tedavi

Yaban mersini : Göze kan akımını geliştirerek ve göz çevresindeki kapiler damarları sağlamlaştırarak birçok göz rahatsızlığının azalmasına yardımcı olur. Işık yansıması ve parıldamaya karşı adaptasyonu geliştirir. Karanlığa uyumu çabuklaştırır, görme keskinliğini ve loş ışıklarda görüşü geliştirir. Okuma, araba sürme, bilgisayar kullanımı gibi aktivitelerden kaynaklı göz yorgunluğunu giderir.İçinde bulunan antosiyanin isimli antioksidan madde iltihaplanmayı önler.

Böğürtlen : Antioksidan özelliği vardır ve içerisinde bulunan lutein göz sağlığı için çok faydalıdır. Lutein bulunan gıdaları tüketen kişilerde katarakt ve sarı nokta gibi göz hastalıkları daha az görülür.

Göz otu : Göz bebeği ve çevresindeki dokuları olumlu etkiler. Tüm göz hastalıklarında içten ve dıştan yapılan tedavilerde kullanılır.

Keten Tohumu : İltihabın dışlanmasını çabuklaştırır ve arpacık oluşmasını önler. Havanda hafifçe ezilmiş 1 yemek kaşığı keten tohumu 1 su bardağı kaynatılmış suya ilave edilir ve 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Ilındıktan sonra bu suya batırılmış temiz bir bez ile kapalı göz kapaklarına 20 dakika kadar kompres yapılır. Günde 2-3 kez uygulanabilir.

Adaçayı, rezene, atkuyruğu, aynısafa bitkileri ile ayrı ayrı hazırlanan çaydan elde edilen suya batırılmış bir bez ile de göz kapağı üzerine kompres uygulanabilir. Kompres süresi 20-30 dakikadır ve günde 2-3 kez uygulanabilir.

 

Etiketler: , , ,

Leave a Reply