free hit counter
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
              Gut hastalığı, ürik asit seviyesinin kanda yükselmesi ile ve böbreklerde ürik asit miktarının artması sonucunda meydana gelen... Gut Hastalığı

 gut hastalığı

            Gut hastalığı, ürik asit seviyesinin kanda yükselmesi ile ve böbreklerde ürik asit miktarının artması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Gut hastalığı sebebi olan ve idrarda bulunan bu ürik asit, bir atık üründür ve kristalize olarak eklemlerde birikir ise ciddi bir rahatsızlığa neden olur. Bu rahatsızlıklar ağrı nöbetleri ve inflamasyon şeklinde kendini gösterir. Gut hastalığı romatizmal özelliklere sahip bir hastalıktır. Ayrıca gut hastalığı tedavisi yapıldıktan sonra da tekrarlama olasılığı olan bir rahatsızlıktır.

Ürik asit miktarının kanda, eklemlerde ve dokularda artması, böbreklerdeki iltihaplar ve problemler, idrar söktürücü ilaçlar gibi kullanılan bazı ilaçların yan etkisi, şeker hastalığı, hipertansiyon, aşırı şişmanlık, kalıtsal ve genetik faktörler, dengesiz beslenme, aşırı alkol ve sigara tüketimi ve hayvansal gıdaların fazla tüketimi gut hastalığı nedenleri arasında yer almaktadır.

 

        Gut Hastalığı Belirtileri

  • Eklemlerde görülen ağrı, kızarıklık ve şişlik bu hastalığın bilinen en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Rahatsızlık el, ayak, parmaklar, dizler, el bilekleri ve dirsekler gibi vücuttaki tüm eklemleri kapsayabilir.
  • Ayak başparmağı ve tabanında bulunan eklemde şişkinlik, sıcaklık artışı ve şiddetli ağrı görülmektedir.
  • Ayrıca bu hastalık ile birlikte eklemlerde hareket kısıtlanması ve şekil bozukluğu da görülebilir.
  • Gut hastalığı sonucunda vücutta biriken tuz kristalleri derinin altında, avuç içlerinde, parmakların uçlarında şişliklere neden olabilmektedir.

 

              Gut hastalığı eski tarihlerde zengin hastalığı olarak bilinirdi. Buna neden olarak da, o dönemdeki zengin kimselerin bol miktarda et tüketmeleri gösterilmekteydi. Ayrıca gut hastalığı şikayeti bulunanların, ahtapot, karides ve kalamar gibi deniz mahsullerinden uzak durması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra et tüketimlerinde de ölçülü davranmaları gerekmektedir. Bu hastalığa yakalan kişiler, mutlaka doktorun kendisi için önerdiği ilaçları kullanması gerekmektedir.

 

              Şifalı bitkiler sayesinde uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri de bu hastalığın iyileşmesinde gayet olumlu neticeler verebilmektedir. Örneğin; haftada birkaç kez baharatlar ve salçadan uzak, az miktarda sıvı yağ ilavesi ile hazırlanan kereviz, bu hastalığı kontrol altına almakta oldukça etkilidir. Buna ek olarak; avokado, kiraz, söğüt, zeytin, yulaf, taze rezene, ebegümeci ve maydanoz da bu hastalık için tavsiye edilen bitkisel önerilerdendir.

 

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir