Bitkisel Tedavi Uzmanı

Doğanın mucizesi tedavi edici bitkiler

idrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen, ağrılı bir enfeksiyondur. Kadınların uretrası kısa olduğu için risk oranı artmaktadır. Bakterilerin mesane ve böbreğe girerek idrarda çoğalması ile gelişen rahatsızlık, kolay tedavi edilebildiği için başlangıcında tedbir alınabilir. Uygulanacak antibiyotik tedavisi ile kısa zamanda geçecektir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunları yaşanması kaçınılmaz olacaktır. İdrar testi yaptırarak tanı koymak mümkündür. En yaygın idrar yolları enfeksiyonu sistit olarak bilinir.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri şunlardır;

  • Sık ve acil idrara çıkma isteğinin duyulması,
  • İdrar yaparken yanma ve idrar miktarının az olması,
  • İdrarın renginin bulanık olması ve idrarda kan görülmesi,
  • Kadınların kalça ağrısı, erkeklerin rektal ağrı çekmesi,
  • İdrarın kötü kokması gibi sebepler, idrar yolu enfeksiyonu olduğunuzun belirtisi olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri ise,

  • Sindirim sistemindeki bakterilerin, sidik borusuna ulaşarak enfeksiyona sebep olması, idrar yolu enfeksiyonu oluşmasına zemin hazırlar. Bu sebeple genital bölge temizliğine dikkat etmek gerekir. Tuvalet kâğıdı kullanımını dikkatli yapmak önem taşır.
  • Böbrek taşlarının idrar yollarını tıkaması, enfeksiyon oluşumunu sağlar.
  • Mesanenin tam olarak boşaltılamaması, bakterilerin üremesini hızlandırıcı etki yapacağından, enfeksiyon sebepleri arasında yer alır.
  • Kabızlık çekilmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve cinsel ilişki sebebiyle idrar yolu enfeksiyonu yaşamanız mümkündür.
  • Prostat büyümesi, idrar yollarına baskı yapacağı için, idrarın tam olarak boşaltmasını engeller. Bu sebeple erkeklerde idrar yolları enfeksiyonunun oluşumu açısından önemlidir.

Kan şekeri normal düzeylerin üzerine çıktığında, böbrekler tarafından emilemeyip, idrar yolu ile dışarı atılır. İdrardaki fazla şeker miktarı, zamanla bakteri oluşumuna sebep olacağı için mutlaka şeker hastalığının tedavi sürecine başlamak gerekir.

Hamile kadınların sıkça idrar yolu enfeksiyonuna yakalandığı bilinmektedir. Rahmin idrar kesesine yaptığı baskı ile idrar torbasının boşaltılamaması enfeksiyon sebebidir.

İdrar yolu enfeksiyonu, antibiyotik tedavisi uygulanması ya da bitkisel tedavi yolu ile şifalı bitkiler yardımıyla tedavi edilebilir. Kızılcık, latin çiçeği otu, uva ursi, cranberry gibi bitkilerden hazırlanan karışımlar tedavide etkilidir. Uzman yardımı alarak bu bitkisel kürleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Etiketler: , , , , ,

Leave a Reply