free hit counter
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Cilt alerjisi, bağışıklık sistemimizin değişken maddelere karşı uyarılarak tepki veren alerji türlerindendir. Tıp dünyasında bağışıklık sistemimizin bazı maddelere karşı neden tepki verdiği hala bilinmemektedir.... Cilt Alerjisi

Cilt Alerjisi

Cilt alerjisi, bağışıklık sistemimizin değişken maddelere karşı uyarılarak tepki veren alerji türlerindendir. Tıp dünyasında bağışıklık sistemimizin bazı maddelere karşı neden tepki verdiği hala bilinmemektedir. Bu tip rahatsızlıklar ciltte olduğu gibi, solunum ve sindirim sistemimizi etkileyen alerjiler olarak da ortaya çıkar. Çeşitli besinlere duyulan alerjiler başta olmak üzere, polenler, sigara dumanı, güneş ışınları, egzoz, toz, kıl, metal, kozmetik ve kimyasal ürünler, plastik gibi maddeler ve stres de alerjilere neden olmaktadır. En çok görülen alerjik hastalıklar, astım, egzama ve nezledir.

Cilt alerjisi, çoğu zaman yediğimiz besinlerin, kimyasal ve kozmetik ürünlerin, metallerin, plastiklerin cildimizde yarattığı kızarıklık, şişlik ve kaşıntıdan ibarettir. Yiyeceklerden dolayı görülen deri alerjisi, tükettiğimiz bazı besinlerden ötürü bağışıklık sistemimizin o yiyeceği yabancı görerek tepki vermesinden dolayı ortaya çıkar. Besinlerin sebep olduğu alerjik kaşıntılar genellikle çocuklarda görülür ve yaşları ilerledikçe bu etki daha da azalır. Kimyasal ve kozmetik ürünlerden oluşan alerjik kaşıntılar da, bu maddeleri içeren malzemelerin cilde olan direk temasından dolayı ortaya çıkmaktadır.  Ayrıca çeşitli böcek, arı, yaban arısı, karınca, akrep gibi hayvanların sokmalarından oluşan cilt alerjisi de vardır.

Alerji bitkisel tedavi

Alerjik cilt tedavisi için öncelikle alerjiye neden olan maddelerden uzak durulması gerekir. Yine bu hastalık için de, her derde deva olan bitkiler oldukça iyi gelmektedir. Alerjiye iyi gelen bitkiler arasında, atkuyruğu, taze bezelye, soya fasulyesi, acı badem,  soğan ve sarımsak, yulaf ezmesi, aloe vera, ısırgan, sinameki, zerdeçal, şahtere, sinirli ot, buğday, oregano, gümüş düğme, maydanoz, papatya, oğul otu ve C vitamini yüksek değerde besinler başta gelir. Bu şifalı bitkiler düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek,  alerji hastalığı üzerinde oldukça başarılı olurlar.  Özellikle arı, yaban arısı, karınca gibi hayvanların sokmaları ile oluşan alerji için, sorunlu bölgeye fesleğen yaprakları ezilip sürülebilir. Bu işlemden sonra, sokulan bölgedeki şişlik iner ve fesleğen o bölgenin rahatlamasını sağlar.

 

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir