free hit counter
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
                 Egzama, pek çok kişide görülebilen bir deri hastalığıdır. Mikrobik etmenler bulunmadan meydana gelen bir iltihaplanma hali... Egzama

Egzama

 

               Egzama, pek çok kişide görülebilen bir deri hastalığıdır. Mikrobik etmenler bulunmadan meydana gelen bir iltihaplanma hali olarak tanımlanabilir. Kimilerinde etkisini hissettirmeyecek kadar hafif olabilirken, bazı kişileri oldukça şiddetli şekilde rahatsız edebilmektedir. Egzama tedavisine yönelik olarak günümüzde birçok ilaç üretilmiştir. Tehlikeli bir hastalık olmamakla birlikte rahatsızlığın giderilmesi açısından iyileştirilmesi önem arz eder.

               Egzama tedavisi için ilaç sektöründeki gelişmelerin yanı sıra bitkisel tedavi kaynaklarının da önemli bir yer teşkil ettiğini söylemek gerekir. Şifalı bitkiler ile pek çok hastalığa olduğu gibi egzamaya da çözümler üretilebilmektedir. Oldukça etkili ve sağlıklı tedaviler elde edilebilen bu yöntemler sayesinde sadece ilaç tedavisine mahkûm kalınmamaktadır. Zira egzama bitkisel tedavi uygulamalarıyla olumlu sonuçlar alınabilen bir rahatsızlıktır.

               Egzama belirtileri çok çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ciltte meydana gelen kızarıklıklar,
 • Egzamalı alanda hissedilen kaşıntı,
 • Deride pullu bir görünüm oluşması,
 • Deride kalınlaşma, kimi zaman renginde koyulaşma gözlenmesi,
 • Egzamadan etkilenmiş deri kısmında kepeklenme görülmesi,
 • Kimi zamanlarda su toplandığı da görülebilir.

 

               Egzamanın vücudun hangi kısmında çıkacağı noktasında ise belli bir şey söylemek zordur. Çünkü ayak üzerinden tutun da saç derisine kadar vücudun her yerinde, deri üzerinde kendine yer edinebilen bir rahatsızlıktır. Ancak egzamanın bazı türlerine göre cildin bazı kısımlarında daha sık rastlandığından bahsedilebilecektir. Bazı egzama türleri ise direk olarak vücutta oluştuğu yere göre isimlendirilebilmektedir. Her ne kadar sık rastlanan bir rahatsızlık olsa da, sayılan belirtilerin egzama olup olmadığının bilinmesi, uygulanacak tedavi yöntemi için önemlidir. Bu sebeple, şüpheli durumlarda bir teşhis yaptırılması amacıyla doktora başvurulması gerekebilir.

               Egzama nedenleri konusunda da birkaç noktanın bilinmesi faydalı olacaktır. Bu nedenlerden en çok bilinenler şunlardır;

 • Çıplak deriye çamaşır suyu temas etmesi,
 • Bulaşık eldivenleriyle uzun süreli temas halleri,
 • Cilt üzerinde sabun, makyaj ürünleri kalıntılarının uzun süre kalması,
 • Stresli yaşam ve ruhsal sıkıntılar,
 • Çeşitli alerjilere yol açan alerjenler ile temas halleri.

 

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir