free hit counter
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Menisküs ismi verilen kıkırdak dokulu yapı, bacaktaki iki kemik arasında adeta bir yay görevi görür. İki kemiğin birleştiği yerde iç kesimde ve bu birleşme... Menisküs Hastalığı

Menisküs Hastalığı

Menisküs ismi verilen kıkırdak dokulu yapı, bacaktaki iki kemik arasında adeta bir yay görevi görür. İki kemiğin birleştiği yerde iç kesimde ve bu birleşme noktasının dış kısmında olmak üzere iki adet menisküs bulunmaktadır. Sadece diz eklemlerinde oluşur. Vücudun herhangi başka bir kısmında menisküs bulunmadığı için menisküs yırtığı da oluşmaz.

 

Genç yaşta menisküs rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmak ancak ve ancak bir darbe sonucu dizin dönmesi vasıtasıyla olabilecektir. Başka hiç bir yolu bulunmamaktadır. Bu sebeple özellikle sporcularda sıklıkla rastlanan bir durumdur.

 

Altmış yaş üzerinde ise menisküs yırtılması ile karşılaşmak için herhangi bir darbe alımına gerek yoktur. Yaşlılık dolayısıyla menisküs yapısı zaten inceldiği için vücudun standart ağırlığıyla bile yırtılmalar meydana gelebilmektedir.

 

Bu sebeplerden ötürü gençlerdeki menisküs yırtılmaları ile yaşlılarda meydana gelenler birbirinden ayrı şekilde belirtilerle ortaya çıkmakta ve ayrı şekilde tedavi edilmektedir. Gençlerdeki ve yaşlılardaki menisküs yırtılmalarında darbe faktörü farklılık yarattığı için menisküs belirtileri de gençler ve yaşlılar arasında daha değişik formlarda oluşabilmektedir.

Söz konusu belirtiler şu şekilde olabilir;

  • Gençlerde darbeye bağlı diz şişmeleri,
  • Söz konusu şişme sebebiyle diz üzerine basamama,
  • Yine aynı nedenle dizi bükememe,
  • Şişliğin inmesinin ardından belli başlı bazı hareketlerde zorlanma,
  • Yaşlılarda ise darbe söz konusu olmadığı için aniden başlayan bir diz ağrısı,
  • Yine dize bağlı hareketlerde zorlanma, kilitlenme, hareketi yapamama.

 

Menisküs hastalığı basit fonksiyon kayıplarından çok ciddi eklem rahatsızlıklarına kadar ilerleyebilen geniş bir etki yelpazesine sahiptir. Bu açıdan menisküs tedavisi kişilerin sağlığı için oldukça önemlidir.

 

Menisküs tedavisinde iki farklı yöntem uygulanabilmektedir. Bunların uygulama biçimi menisküs yırtığının niteliğine göre farklılıklar göstermektedir. Menisküs yapısı kendi içerisinde farklı bölgelerden oluşmaktadır. Bu bölge ayrımı, menisküsün yenilenebilen veya yenilenemeyen alanlarına göre yapılır. Dolayısıyla menisküs yırtığı şayet yapının yenilenebilen yani kanla beslenebilen bir alanında ise dizin yaklaşık 5 – 6 hafta dinlendirilmesi suretiyle bu yırtık tedavi edilebilmektedir. Ancak rahatsızlık menisküsün yenilenemeyen bir kısmında meydana gelmişse bu kez menisküs ameliyatı uygulanması gerekmektedir. Zira bu alanda meydana yırtıklar kendiliğinden beslenerek kapanamayacağı için dinlenerek tedavi olmak mümkün değildir.

 

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir