free hit counter
Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
  Romatizma kelimesi, vücudumuzdaki eklemlerin, kemiklerin ve kasların her türlü hastalığını içine alan ortak bir terimdir. Yaklaşık 200 civarında hastalık, romatizma başlığında ele alınır.... Romatizma

 romatizma

Romatizma kelimesi, vücudumuzdaki eklemlerin, kemiklerin ve kasların her türlü hastalığını içine alan ortak bir terimdir. Yaklaşık 200 civarında hastalık, romatizma başlığında ele alınır. Genel olarak kadınlarda daha sık görülse de, gut hastalığı gibi erkeklerde daha sık görülen çeşitleri de vardır. Çocuklar dahil her yaşta rastlansa da, yaş ilerledikçe artış eğilimindedir.

Romatizma hastalıklarının büyük kısmının kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik (kalıtsal) yatkınlık bazılarında ön plana çıkar. Eklem yükünü artıran şişmanlık ve damarları etkileyen sigara da önemli nedenler arasındadır. Romatizmal rahatsızlıklar, bazen de kalp, akciğer ve böbrek gibi iç organları da etkileyebilmektedir. Ayrıca her türlü deri hastalığının da altında romatizmayla ilgili bir sorun olabileceği unutulmamalıdır.

Sistematik hastalıklar bütünü olan romatizmanın, eklemlerin iltihaplanmasıyla tanımlanan (romatoit artrit) kol ve bacak eklemlerini tutan türü, yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) olarak adlandırılan çeşidi ve kemikleri etkileyen osteoporoz (kemik erimesi) rahatsızlığı en sık görülenleri arasındadır. Romatizmal hastalıklar, iltihaplı ve mekanik olmak üzere 2 ana grupta incelenir.

Romatizma Belirtileri
Tüm romatizma hastalıklarında en önemli belirti, ağrı ve hareket kısıtlılığıdır.
İltihaplı romatizmada, genel yorgunluk, enerji seviyesinde düşüş, sabah yataktan kalkıldığında daha belirgin eklem ağrıları vardır. Gün içerisinde hareketle birlikte ağrının şiddeti azalır.
Mekanik romatizmalarda ise ağrılar dinlenince geçer. Hasta sabahları zinde olarak güne başlar. Gün içerisinde eklemi kullanıldıkça ağrısı artar.

Romatizma tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Tedaviler tam bir iyileşme sağlamasa da, günlük yaşamı rahat ve ağrısız geçirmeyi amaçlar. Hareket sistemini tümüyle etkileyen bu hastalıklarla “romatoloji” denen tıp dalı ilgilenir ve genellikle kişiye özel bir yol izlenir. İlaç tedavisi ile hastalık % 80 oranında kontrol altına alınabilir.

Romatizmaya ne iyi gelir?

Bazı iltihaplı türlerinde kortizonlu ilaçların yanında, sıcak tedavisi ağrıyı artıracağı için soğuk ve buz uygulaması iyi gelebilir. Mekanik türlerde ise eklemi dinlendirmek en iyi yoldur. Tedaviyi takip eden uzmanın görüşü alınarak, uygulanacak bitkisel tedavi metodları da hastanın yaşam kalitesini yükseltebilir. Bunun için, romatizmaya iyi gelen bitkiler arasında omega-3 zengini keten tohumunu, ısırgan otunu ve nar meyvesini sayabiliriz.

 

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu Siz Yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir